Popcorn
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ismaël Lô - Afrika’nın harika sesi…

2 posters

Ismaël Lô - Afrika’nın harika sesi… Empty Ismaël Lô - Afrika’nın harika sesi…

Mesaj tarafından dek_ort Ptsi Ocak 26, 2009 2:23 am

Ismaël Lô - Afrika’nın harika sesi… 406265sa5

Daha dün akşam tanıştım kendisiyle desem; yıllar boyu bu adamı bilen/seven insanlar için terbiyesizlik yapmış olur muyum bilmiyorum ama gerçek bu.Dün gece bloglarda öylesine gezinirken rastladım kendisine; bu adamın sesinin nasıl insanı etkilediğinden bahsediliyordu; nasıl huzur verdiğinden.Açtım, dinlemeye başladım ve daha 10. saniyede kendimi kaybettim resmen.İşte ben beni böyle etkileyebilen müzikleri seviyorum; kardeşim her ne kadar benimle dalga geçsede bir şarkıyı arka arkaya 100 defa dinlemeyi seviyorum; ve kendini böylesine dinletebilen müzikleri..

Ismaël Lô; 30 Ağustos 1956 yılında Senegal’de doğmuş; baba Senegal’li, anne Nijerya’lı.Ama kendisi için Afrika’nın Bob Dylan’ı deniyor ki bu şekilde zikredilmeyi hak ediyor bu adam.Dünden beri dinliyorum şarkılarını; daha indirmedim hiç birini ama aklımda; bulduğum an buraya da koyacağım.Zaten, evrensel müzik keşfi içindeyim, birilerinin beni durdurması gerek.Ismael Lo hakkında biraz daha bilgi verecek olursak;

Yaptığı müzik türü: Alfo-pop , World music

Meslek: Şarkıcı, şarkı sözü yazarı,müzisyen

Çaldığı enstrümanlar: Gitar ve harmonika

Aktif olduğu yıllar; 1970’de başlayan müzik serüveninde az öce saydım, şimdiye kadar 11 kaset çıkarmış.

Benim dünden beri deli gibi dinlediğim şarkısı Jammu Africa. Mutlaka bir yerlerde dinlemişsinizdir; zira o kadar tanıdık ve rahatlatıcı bir müzik ki, hani hüzünlü bir filmin sonunda dinleseniz, sizi ağlatacak cinsten.Ben bayıldım; çok güzel bir şey.Ritim insanın aklını başından almasını biliyor.Tanımayanlar için; benimle birlikte sizde tanışın, işte 52 yaşındaki Ismaël Lô budur.

https://www.youtube.com/watch?v=zL7V_SgP_oA&feature=related
dek_ort
dek_ort

http://ofori.wordpress.com/

Ismaël Lô - Afrika’nın harika sesi… Empty Geri: Ismaël Lô - Afrika’nın harika sesi…

Mesaj tarafından ss_angel Salı Ocak 27, 2009 2:11 pm

haberim bile yoktu böyle bir sanatçıdan,senin tavsiyen üzerine araştırdım ve öğle yemeğimi senegal'i anlatan bir şarkısını dinleyerek yedim.ayaklarımla ritm tuttum,ellerimle yedim ve çok beğendim Very Happy
ayrıca sesininde gerçekten insana huzur veren bir yapısı var...
ss_angel
ss_angel

Ismaël Lô - Afrika’nın harika sesi… Empty Geri: Ismaël Lô - Afrika’nın harika sesi…

Mesaj tarafından dek_ort Salı Ocak 27, 2009 2:25 pm

Aslında benim de haberim yoktu, sanırım last fm'de radyo dinlerken keşfetmiş olabilirim.Kaç gün deli gibi dinledim bilmiyorum; hatta öyle ki yattığımda sesi hala kulaklarımdaydı.Arada sırada evrensel müzikte takılmaktan zarar gelmez diyorum artık; hatta bunları bu kadar geç dinlediğimiz için de kızıyorum kendime.Afrika müziği, bir de ses güzel olunca baya bir işliyor insanın içine..
dek_ort
dek_ort

http://ofori.wordpress.com/

- Similar topics