Popcorn
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Avrupa Yakası

2 posters

Avrupa Yakası Empty Avrupa Yakası

Mesaj tarafından Admin Perş. Ekim 23, 2008 10:41 am

Volkan karakterinin dönüşüyle birlikte yeni bir ivme kazanan dizi eski performansını hızla yakalayacak gibi görünüyor.
Admin
Admin
Admin

https://popcorn.yetkinforum.com

Avrupa Yakası Empty Gazenfer Özcan

Mesaj tarafından ss_angel Çarş. Şub. 18, 2009 11:31 pm

Avrupa yakasının belkide mihenk taşı olan tahsin baba'sı Allah'ın Rahmetine kavuştu.Dizinin bu açığı nasıl kapatacağı bilinmiyor ama gelin biz 78 yaşındaki bu harika tiyatro sanatçısının hayatına kısaca bir göz atalım...

Gazanfer Özcan, İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu'nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi ise Vefa Lisesi'nde tamamladı.

Lisedeyken oynadığı 'Hisse-i Şayia' adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. Şehir Tiyatroları'nın Çocuk Bölümü'ne katıldı.

1955 yılında Komedi Tiyatrosu'nda oynanan Mahallenin Romanı oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap'ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi. 1962 yılına kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı.

1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve 'Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nu kurdu. 1950'li 1960'lı yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000 yılında çevrilen Komiser Şekspir filmi ile sinema ya döndü. Pek çok dizide de rol aldı. Kuruntu Ailesi adlı dizideki Hüsnü Kuruntu rolü ile tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. Avrupa Yakası adlı dizideki Tahsin Bey rolü ile de 'baba' rolünü sürdürdü.

Gazanfer Özcan, 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

merhuma Allah'tan rahmet sevenlerinede başsağlığı diliyorum...
ss_angel
ss_angel

Avrupa Yakası Empty Dilber hala ile Azim

Mesaj tarafından ss_angel C.tesi Mart 14, 2009 1:07 pm

Dilber hala ile Azim'in diyalogları koparttı

Avrupa Yakası dizisi onca yaşanan olumsuzluklara karşın Gülse Birsel'in yarattığı yeni karaklerlerle hızından bir şey kesmiyor. Binnur Kaya'nın başarıyla canlandırdığı Dilber hala karakterinden sonra Ata Demirer'e verilen 'Dilber halanın aşığı Azim' karakteri, dizinin fanatiklerini kopartıyor.

İşte dizinin son bölümünde Dilber hala ile Azim arasındaki diyaloglardan örnekler:
Dilber: Beni elaleme malamat ettin.

Azim: Herifçi oğlu gelmiş kapının önüne 'Dilber bebeğim bak sana ne getirdim' diyor. Bizim nişan tabağı...

Dilber: Ya bi ağnasaydın.

Azim: Canım zumzuk vurmadık. Azcık yanağına çıbardık yaaa...

Dilber: Yanağına çıbartmak mevzu değil. Apartmanda eli ufak bit yavşak. Herkeşler duyacak deği yüreğim ağzıma geliyor. Namusum bir şarapçının iki dudağının arasında...

(Kapı çalar)

Dilber: Azim, bak hele ben kapıyı azgındıracağım sen böyle geç, bu yannı dıkıl...

Azim: Allah Allah...

...

Dilber: Hayatta günahım kadar sevmediğim maşallah dediği yedi gün yaşayan bir dul kadın benlen mavra yapıyor. Yarene söylerim diyerekten aba altından sopa gösterttiriyor.

Azim: Kurban olayım ne olacak ya. 30 sene önce Bahattin abine zumzuk vurduğumda heç böyle etmediydin. Kız, cıbır yaşta erken menopoza mı girdin yoksa.

Dilber: Azim defol get, get Azim Allah'ın cezası. Soykası çıkasıca. Ya bulutsuz günde başına yıldırım düşsün. Defol Azim, defol get...

...
Dilber: Azim ben seni kovmadım mıydı?

Azim: Biliyorsun Dilber, kapıdan kovarsın bacadan girerim.

Dilber: Azim bak hele heç şakam yok, fırıldaklık etme edebinlen get...

Azim: Sen benim fırıldaklığımı sevmedin mi? Avara bir tombik işcisiyken bana aşık olmadın mıydı?

Dilber: Azim köprülerin altından çook sular aktı. O 20 yaşındaki tazecek kız değelim artık. Nerden bakılırsan bakıl 40 varım.

Azim: 40 mı, oooo bak hele ben senden 5 yaş küçükken bir anda 15 yaş büyük mü oldum?

Dilber: Azim, tepemin tasını attırma haa...

Azim: Latife ediyorum güzeller güzeli Dilber. Şöyle bir bakıyorum da maşallah 20 yaşından daha çıbır, daha ele gelir gözüküyorsun.

Dilber: Azim, ben unumu eleyip elamı duvara asmışım düzenimi kurmuşum. Bu vakitten sonra Bahattin abime Selahattin abime onların uğursuz karılarına, yiğenlerime malamat olamam.

Azim: Onlar bilmeden gizli gizli sevişirik, ne olacak yaaa...

Dilber: Azim, bağa bak cinlerim tepeme ağacak şimdi ha... Dutsuz dutsuz konuşma selametlen get.

Azim: Ama ben sağa ne getirdim.

Dilber: Ney ki o.

Azim: Ciğer kebabı, özel yaptırdım, yer misin,

Dilber: İstemez, sen ye yerken beni hatırlarsın.

...

Dilber: Bağa bu yaştan sonra fırıldak adam lazım değil. Uslu, oturaklı bir beyefendi adam lazım kısmetse.

Azim: Ne demek o kız?

Dilber: Ben lafımı ortaya korum beğenen alır geder beğenmeyen bırakır kaçar...
ss_angel
ss_angel