Popcorn
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yaprak Dökümü

2 posters

Yaprak Dökümü Empty Yaprak Dökümü

Mesaj tarafından Admin Perş. Ekim 23, 2008 10:34 am

''Aile Bir Ağaçtır, Sonbahara Hazır Mısınız?''

ESER HAKKINDA

Yazar: Reşat Nuri Güntekin

Kitabın Adı:Yaprak Dökümü

Gelenek göreneklerine bağlı, özellikle ahlaki konularda çok titiz olan Ali Rıza Bey ile batılılaşma hareketine karışarak daha zengin bir hayat yaşamak isteyen çocukları arasındaki çatışma işlenmiştir.
Yer ve Zamanlaylar Birinci Dünya Savaşından sonraki zamanlarda İstanbul'daki bir evde geçmektedir.

Kişiler

Ali Rıza Bey: Eski Türk terbiyesi ile yetişmiş, özellikle ahlaki konularda titiz, erdemli, çok bilgili (Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca biliyor) ve çalışkan birisidir.

Hayriye Hanım: Ali Rıza Bey'in karısıdır.İlk başta kocasına sadık fakat değişen hayat koşulları nedeniyle asileşen, saf ve cahil bir kadındır.

Fikret: Ali Rıza Bey'in en büyük kızıdır. Babası gibi terbiyeye önem veren birsidir. Kardeşlerin değişen yaşamlarına ayak uyduramayınca Adapazarılı biriyle evlenmiştir.

Leyla ve Necla: Ali Rıza Bey'in ortanca kızlarıdır. Lükse ve eğlenceye düşkündürler. Hep zengin birer koca arayışı içindeler. Babalarını umursamaz hale gelmişlerdir.

Şevket: Ali Rıza Bey'in tek oğludur. Ali Rıza Bey'in terbiyesine ve ahlakına en çok emek harcadığı çocuğudur. Bir süre ailenin bütün yükü onun omuzlarına binmiştir. Çalıştığı yerden para çalmak suçundan hapse atılmıştır.

Ferhunde: Zenginliğe, lükse ve eğlenceye düşkün, kötü huylu bir kadındır.

Yönetmenliğini Mesude Eraslan'ın yaptığı dizide başrolleri Haluk Ergün ile Güven Hokna paylaşıyor. "Yaprak Dökümü"nde, orta sınıf bir memur ailesinin, değişen ekonomik ve toplumsal koşullar karşısında dağılıp, parçalanmasını anlatan oyun, paranın insani ve ahlaki değerlerde yarattığı düşkünlüğü dile getiriyor. Yeni yaşam koşullarına ayak uyduramayan ve olan-biteni yadırgayan ebeveyinlerin, önemsedikleri "aile kurumu"nun yeni yaşam koşullarına geçişte bozulması karşısında aciz kalışlarını ele alıyor.
Admin
Admin
Admin

https://popcorn.yetkinforum.com

Yaprak Dökümü Empty Geri: Yaprak Dökümü

Mesaj tarafından Admin Çarş. Şub. 11, 2009 9:55 am

Ya sizi bilmem ama ben bu değişen Şevket'ten kesinlikle memnun değilim. Ne o abicim çom sümsük birşey. Kesinlikle hiçbir karakterle hele de Ferhunde'yi hiç kimyası yok. Oyuncu mu bulamamışlar allah aşkına Evil or Very Mad
Admin
Admin
Admin

Mesaj tarafından ss_angel Perş. Şub. 12, 2009 3:28 am

ha ha Smile

bu akşam 100.bölümü izlerken bende aynı şeyi düşünmüştüm.çok soğuk geldi bana tepkileri.ayrıca gözüm alışmadığından mıdır nedir bilmiyorum ama sanki oraya ağit değilmiş gibi duruyor adam Exclamation
ss_angel
ss_angel

Mesaj tarafından Admin Perş. Şub. 12, 2009 10:14 am

Gibisi de var mı değil zaten oraya ait falan Evil or Very Mad Hele dünkü bölümde Ferhunde dedi ya Şevket'ten korkuyorum diye ben bir kahkaha attım vallah. Git işine alla sen Razz Şevket kedi gibi mübarek lol! Bi hepsinden uzun ya fasuyle gibi sıyrılıyor hepsinin arasından adeta ben buraya ait değilim diyor. No
Admin
Admin
Admin

Yaprak Dökümü Empty Yaprak Dökümü Nasıl Bitecek?

Mesaj tarafından ss_angel Cuma Mart 06, 2009 6:50 pm

Dizide 'Nehir Hanım'ı oynayan Bedia Ener finalle ilgili tüyolar verdi

Yaprak Dökümü'nde Nehir karakterini oynayan Bedia Ener, Oylum Talu'nun HaberTurk'teki programına konuk oldu.

"Çok güzel bir işin içindeyiz, çok mutluyuz. Birbimizi çok seviyoruz. Bu klasik bir söylem haline geldi. Tabi ki bütün ekipler çalışırken birbirlerini çok seviyorlar. Ama bu ekiple çok mutluyuz" diye konuşan Bedia Ener, Halil Ergün ve Güven Hokna gibi üstadlarla çalışmanın da büyük bir şans olduğunu söyledi.

"ONLARA BAKIP ÖRNEK ALMAMAK MÜMKÜN DEĞİL"
Ergün ve Hokna'yı ekibin lideri gibi gördüğünü ifade eden Ener, "Onlar o kadar güzel, o kadar prensipli işlerini yapıyorlar ki zaten onlardan daha küçük olarak ya da bizden de küçüklerin onlara bakıp örnek almaması mümkün değil. Zaten bu işler böyle gelişiyor. Usta-çırak ilişkisi bizim mesleğimizde çok önemlidir. Çok şükür bana çok ustalarla çalıştım" diye konuştu.

DİZİ NASIL BİTECEK?
Reşat Nuri Güntekin'in romanından uyarlanan Yaprak Dökümü'nün de romandaki gibi sonlanacağını ifade eden Bedia Ener, dizinin uzaması nedeniyle 'Reşat Nuri öbür taraftan mı yazıyor?' şeklindeki eleştirilere de şu sözlerle yanıt verdi:

"Roman küçücük bir şey tabi ki ama biz satır aralarını oynuyoruz. 'Şevket hapse düşer' mesela. Düştü. Ne yapar hapiste? 3 ay yaşar hapiste, ne yapar? Oradaki ilişkileri, arkadaşlıkları vardır. Bütün bunları, satır aralarını oynuyoruz biz. Bu sene sonlanıyor. 'Son baharımız' dedik. Sanırım romandaki gibi bitecek."

'Reşat Nuri öbür taraftan mı yazıyor?' bu nasıl bir eleştiridir açıkçası anlayamadım Smile
tamam anladım uzadı,falan ama sonuçta reytinkleri çok yüksek bir dizi.arz - talep meselesi bu iş.isteniyor ki oynanıyor hala.kitabın orjinali belli zaten,oyuncu hanımın verdiği cevap çok güzel.evet onlar satır aralarını oynuyorlar.
ss_angel
ss_angel