Popcorn
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Geoffrey Oryema - Makambo

Geoffrey Oryema - Makambo Empty Geoffrey Oryema - Makambo

Mesaj tarafından dek_ort Ptsi Ocak 26, 2009 2:26 am

Geoffrey Oryema - Makambo 342061uy4

Bugünlerde Afrika’lı sanatçılardan gidiyorum hep; ama benim için yeni keşfedilmiş bir alan olarak oldukça doyurucu bir yelpazeye sahipler.Hele bir de youtube’da şarkıları çalarken gösterilen o görüntülerle bugünlerde kendimi Afrika’ya yaşıyormuşum gibi hissediyorum. Geoffrey Oryema; Uganda’lı bir müzisyen ve oldukça farklı bir hikayeye sahip.Babası Uganda’da güçlü bir bakanken bir suikastle öldürülüyor ve Oryema, kendi can güvenliğini sağlamak için ülkeden bir arabanın bagajında kaçırılıyor.Yıllarca ülkesinden uzakta sürgün yaşamak zorunda bırakılıyor.Yaptığı müzikler; sürgün yıllarına, ülkesine duyduğu özleme, last fm’den alıntı yaparak; “Bugün onun şarkıları çocukluğunun temiz yeşil ülkesi Uganda’nın dillerini yaşatmaktadır.” şeklinde temalarla ortaya çıkmış.

Kendisi (16 Nisan 1953) bugün 55 yaşında olup, uluslar arası popülaritesini ikinci albümü olan Beat the Border’la kazanmış.Albümlerinde İngilizce ve Fransızca şarkılarda seslendirmiş.Beni on ikiden vuran şarkısı “Geoffrey Oryema – Makambo” olmuştur.Belki inanmayabilirsiniz ama gece yattığımda bile kulaklarımda bu şarkının sesleri; müziği ve anlamadığım dilinde söylenen sözleri uyuyana kadar bana ninni olmaya devam ediyor.Sanırım haddinden fazla dinlemişim ben bu müziği; artık kulağımda kulaklık olsun veya olmasın her yerde duymaya devam ediyorum.Bu kronik tavrım ne zaman son bulacak bende merak ediyorum..

Ama müziği çok “rahat” gerçekten.Sanki sessiz bir ağıt var kulaklarda; ağlamak yok, bağırmak yok ama hissedilen bir acı, yerleşen bir sitem dolanıyor sanki etrafta; üstüne çörekleneceği bir insan arıyor.Yavaş, sakin ama bunları etkili bir şekilde kullanarak dinleyeni kendine esir edecek kadar kuvvetli.Velhasıl; güzel bir şarkı, ferah bir ses..

https://www.youtube.com/watch?v=sWpERZAIy3E&feature=related
dek_ort
dek_ort

http://ofori.wordpress.com/