Popcorn
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vas ~ Mistik bir grup…

Vas ~ Mistik bir grup… Empty Vas ~ Mistik bir grup…

Mesaj tarafından dek_ort Ptsi Ocak 26, 2009 2:19 am

Vas ~ Mistik bir grup… Vas2abyaustinyoungxl0

Bugün müzikten başladım konuşmaya, yine devam edelim.Vas ile tanışmam bir last fm tesadüfüne bağlı olarak gelişmiştir.Özellikle kulaklarını çınlatan, insanı ayağa kaldırıp enteresan danslara sürükleyebilen; sinirler üzerinde ayrı bir çığır açan hoş bir müzik, gotik mi desem mistik mi desem bilemiyorum; o arada kalmış bir şarkı; Izgrejala..Aslında böyle daha çok şarkısı var ama bunun ayrı bir etkileyiciliği var.Vas’ın grup üyelerine ve geçmişlerine baktığımızda nasıl böyle müzikler yapabiliyorlar ortaya çıkıyor..

Yine last fm’den alıntı yaparak yazalım buraya, “İran’da hayata merhaba deyip, ergenlik yıllarını Hindistan’da geçiren ve daha sonra, müzikal bir eğitim almak amacıyla Los Angeles’a yerleşen Azam Ali’ nin yolu; California doğumlu ve jazz sever bir perküsyoncu olan Greg Ellis’le, 1995 yılındaki “Master Musicians of Jajouka” konserinde kesişir. Müziğe ve dünyaya alternatif bir çerçeveden bakan bu iki insanın, müzikal kimliklerinde ve ruhlarında da bir kesişme olur ki; daha sonraki aşamada, birlikte geçirilen onca zamandan sonra, Vas kurulmuş olur. Vas adı altında ortaya çıkardıkları eserlere Narada ( önemli bir müzik şirketidir ) sahip çıkar. Bundan sonra, grubun tüm albümleri ve üyelerin solo projeleri, bu şirket sayesinde dünya müzik marketlerine dağıtılır.

In The Garden Of Souls, grubun, dünyaya ve evrene bakış açılarını çok iyi bir şekilde yansıtır. Özellikle Azam Ali imzasının geçtiği cümlelerde, new-age akımının etkileri ve doğu mistisizminin ağırlığı hissedilir. Tibet çalgıları, ud, çello, zil ve ritm sesleriyle bezenmiş müziklere, Azam Ali’nin büyülü vokali eşlik eder.” Görüldüğü üzere iki farklı kültür bir araya gelmiş ve ortaya enfes müzikler çıkmış.Zaten dinlerken o mistik havayı hissediyorsunuz, anında kafanız buğulanmaya başlıyor..Şarkılarını bulmayı çok istedim ama şimdilik sadece last fm’den dinlemekle sınırlı kalıyorum.Çok hoş bir grup; şarkıyı dinledikten sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız…

https://www.youtube.com/watch?v=BzQmkSjLvvE
dek_ort
dek_ort

http://ofori.wordpress.com/