Popcorn
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vampire Knight

Vampire Knight Empty Vampire Knight

Mesaj tarafından dek_ort Paz Ocak 25, 2009 7:31 pm

Vampire Knight 71929217ar5

Yönetmen: Kiyoko SAYAMA
Senaryo: Kiyoko SAYAMA, Mari OKADA
Animasyon: Asako NISHIDA, Eiji SUGANUMA, Atsuko WATANABE, Kazuyuki IGAI, Ken MOCHIZUKI
Müzik: Takefumi HAKETA
Dizayn: Asako NISHIDA, Takeshi MOCHIDA
Orjinal Eser: Matsuri HINO

Tanıtım:

Karlı bir kış gecesi, 5 yaşındaki Yuuki bir vampirin saldırısına uğrar. O’nu safkan bir vampir olan Kaname kurtarır. Kaname küçük Yuuki’yi kurtarmakla kalmaz, O’nu özel bir yatılı okul olan Cross akademisine ve okulun müdürüne emanet eder. Müdür Cross, hakkında hiç bir şey bilmediği Yuuki’yi evlat edinir. Yuuki daha öncesinde sahip olduğu geçmişini hatırlamamaktadır.

Aradan 10 yıl geçmiştir. Yuuki artık genç bir kız olmuş ve Müdür Cross’un özel okulunda çocukluk arkadaşı Zero ile birlikte muhafızlık yapmaktadır. Zero’nun ailesi küçüklüğünde safkan bir vampir tarafından öldürülmüş ve O da Yuuki ile birlikte Müdür Cross tarafından büyütülmüştür. Ayrıca vampirlerden ölesiye nefret etmektedir.

Okul gündüzleri insan olan öğrencilere, akşamlarıysa gece sınıfındaki vampirlere hizmet etmektedir. Yuuki ve Zero’nun da görevleri gündüz öğrencilerini, gececilerden korumaktır. Lord Kaname de gece sınıfındadır ve aynı zamanda diğer vampirlere başkanlık etmektedir. Yıllar önce kurtardığı Yuuki’ye karşı ise garip bir ilgi duymaktadır.
dek_ort
dek_ort

http://ofori.wordpress.com/

Vampire Knight Empty Vampire Knight ~ Gizemli ve heyecanlı bir anime…

Mesaj tarafından dek_ort Paz Ocak 25, 2009 7:32 pm

Uzun zamandır manga okuyan bir insan olarak; animeye hiç yönelmemiştim veya bilmiyorum manga okumak daha cazip gelmişti gözümde.Bugünlerde nedenini pek anlamasam da animeye doğru bir yöneliş içindeyim.Etkileşim olayını kardeşimle birlikte yaşıyoruz, zira o bir yandan ben bir yandan anime tüketmeye başladık.Şimdi bahsedeceğim bu animenin çok meşhur olmuş ve manga sitelerinde en çok okunanlar arasında yer alan bir mangası var.Okumamıştım ama aklımın bir köşesinde hep durmaktaydı.Geçen akşam öyle bir istek geldi, bende animesini izlemeye başladım.

Vampire Knight, 13 bölümlük ilk sezonun adını taşımakta; ikinci sezon ise yine 13 bölümle Vampire Knight: Guilty adını taşımakta.Şimdilik ilk sezonu bitirdim, ikinci sezonda ağır ağır ilerlemekteyim.Animenin adı üstünde “vampir “teması her yeri kaplamış vaziyette.Vampirli bir yapım olurda etraf karanlık nasıl karanlık olmasın; çok güzel renkler kullanmışlar animede.Hadi konuyu bir tarafa bıraksam bile sadece görüntülere bakmak bile insanı acayip bir mutluluğa sürüklüyor.Karakterler ise, birbirinden güzel, hangisi daha yakışıklı, daha güzel kestiremiyor insan.Velhasıl baştan aşağı “klas” bir yapım yapmaya çalışmışlar; tabi konusu ve gidişatı herkesi memnun edebilir mi bilemem..

İlk bölümde ve de hatta ilk sahnede, daha 5 yaşında olan Yuuki’nin bir vampir tarafından saldırıya uğradığını ama tam zamanında başka bir vampir tarafından kurtarıldığını görürüz.Onu kurtaran bu vampir; vampir hiyerarşisi arasında en üst kısımdan bir safkan vampir olan Kaname’dir.Daha sonra Yuuki’yi alarak özel bir okul yöneten Müdür Cross’a emanet eder ve Cross Yuuki’yi evlat ederek kendi kızı gibi yetiştirir.Yuuki ise; Kaname tarafından kurtarıldığı o geceyi kendi miladı saymaktadır; çünkü o günden öncesine dair hiçbir anısı yoktur..

Cross akademisi; diğer okullardan oldukça farklı bir özelliğe sahiptir.Gündüzleri “gündüzcüler” denilen normal öğrenciler eğitim görürken; gece ise vampirlerin oluşturduğu gececiler eğitim görmekte.Bu iki grubun bir araya gelmesi yasak olup; gündüzcüleri gece vampirlerinden korumak için görevli olan öğrencilerde bulunmaktadır.Yuuki’nin kurtuluşunun üzerinden tam on sene geçmiş; bu süre zarfında Yuuki ve Zero bu koruyucu öğrenciler arasında yer almaya başlamıştır.Zero ise; -şahsen en sevdiğim karakter olup- küçük yaşta vampir avcısı olan annesi ve babası bir safkan vampir tarafından öldürülmüş, kendisi bu olaydan sonra vampirlerden nefret eden; onları gördüğünde iğrenen bir insan olmuştur.Tabi ilerleyen bölümlerde öğreneceğimiz bir şekilde, onun daha gizemli sırları vardır.

Bu arada söylemeden geçmeyelim; Kaname etrafında bulunan bütün vampirlere soğuk ve korkutucu olabilirken bir tek Yuuki’ye karşı sıcak davranmaktadır.Yuuki, nedenini tam kestiremesek de onun için özel bir yerde bulunur.Ayrıca çocukluğu Zero ile geçmiş, Zero’nun her daim yanında olan, ona destek olan Yuuki bu ikisi arasında sıklıkla kalmaktadır.Zero, hiç açık bir şekilde ilgisini göstermese de izleyici onun Yuuki’ye karşı boş olmadığı izlenimini kolayca edinebilir. –bakınız ben- .Zero; cidden sevilesi bir karakter; evet tipi düzgünü havalı, yeri geldiğinde buz gibi soğuk ama çocukta ciddi bir kişilik var; gerektiğinde fedakarlık yapmaktan, sevdiğini korumaktan asla geri kalmıyor..

Kaname ise, benim daha şimdiye kadar çözemediğim o gizemli vampir havasını devam ettirmekte.Açıkcası şahsım ona pek güvenmemekte; neyi nasıl yapacağı hiç belli olmuyor ama kesin olarak bilinen bir şey var ki sırf Yuuki mutlu olsun diye kendini her daim geri çekmeye hazır.Kendisi bir safkan olduğundan; diğer vampirler üzerinde gücü vardır ve vampirler ondan “haklı” olarak korkmaktadır.Diğer vampir yapımlarından farkları ise; burada vampirler “Level A’dan Level E’ya kadar” sınıflandırmalara sahiptir.Level A, safkan bir vampir olup en güçlüdür; Level E ise, safkan vampir tarafından ısırılarak vampir olmuş, bütün insani yanını kaybetmiş insan kırması vampirlerdir.Ayrıca vampirlerin güneşten çekinme gibi bir durumları yoktur; sadece geceyi daha çok sevmektedirler..

Bütün bu konu anlatımından sonra; heyecanla takip edilen bir anime olduğunu söyleyebilirim.Tabi görüldüğü üzere bu aşk üçgeni arasında çapraz gidiş gelişler bazen can sıksa da, bir sonraki bölüme aynı istek ve heyecanla saldırmayı engelleyemiyor.Her bölümd eyeni bir gelişme yaşanırken bunların nasıl çözüleceği, bizleri nasıl bir vuslatın beklediği bir muamma olarak ilerleyen bölümleri işaret ediyor.Birinci sezonda çok şey öğrendim ama sanki bir o kadar da soru işaretiyle doldum gibi; iki de bütün bunların hepsi nasıl çözülecek çok merak etmekteyim
dek_ort
dek_ort

http://ofori.wordpress.com/

- Similar topics