Popcorn
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Elfen Lied

Elfen Lied Empty Elfen Lied

Mesaj tarafından dek_ort Paz Ocak 25, 2009 7:22 pm

Elfen Lied Elfenliedwallpaperrc3

Yönetmen: Mamoru KANBE
Senaryo: Takao YOSHIOKA
Animasyon: Seiji KISHIMOTO
Müzik: Kayo KONISHI, Yukio KONDOO
Dizayn: Seiji KISHIMOTO
Orjinal Eser: Lynn OKAMOTO

Tanıtım:

İnsan evriminin bir sonraki basamağı olarak kabul edilen Diclonius’ların en ayırt edici özellikleri başlarındaki iki boynuzdur. Dicloniusların yüksek derecede telekinetik güçleri olduğundan, insan ırkına zarar vermemeleri için yakalanıp laboratuarlarda saklanıyorlardır. Bir gün bir kaza olur ve bir diclonius geride bir çok insanı katlederek laboratuardan kaçmayı başarır. Kaçışını tamamlayacağı sırada başından vurulur ve denize düşer. Kaçmayı başaran dicloniusu iki kuzen kurtarır. Diclonius hafıza kaybı yaşamaktadır ve tek diyebildiği şey “Nyuu”dur.
dek_ort
dek_ort

http://ofori.wordpress.com/

Elfen Lied Empty Geri: Elfen Lied

Mesaj tarafından dek_ort Paz Ocak 25, 2009 7:23 pm

Geçenlerde izlemeye başladığım ve bugün itibariyle biten 13+1 bölümlük fantastik bir anime Elfen Lied.Yeni yeni anime izlemeye başlamış bir insan olarak, anime camiasında en çok izlenenler arasında olan bu anime ile ancak tanışmış bulunuyorum.Ve bir kere daha kendime bu türü sevmediğimi ispatlamış oluyorum.Ne yazık ki ben; kanlı ve sonuca bağlanamayan şeylere pek gelemiyorum; bana aynı zevki veremiyorlar..

Bu animenin konusundan bahsetmek gerekirse; Dicloniuslar adı verilen insanlığın bir sonraki evrimi olan bir tür ortaya çıkıyor ve bu türün şimdiki insanlığın sonunu getireceği düşünülüyor.Toplum tarafından bu gerçek bilinmese de, kapalı kapılar ardında bu tür avlanmakta, tutsak tutulmakta ve hatta üzerinde deneyler dahi yapılabilmektedir.Tabi bilen herkesin korku duymasına neden olacak bir takım özellikleri de vardır; zira sırtlarında vektör adı verilen görünmeyen ve yaklaşık 2 metreye kadar uzanan kolları, ve dış görünüş olarak onları insanlardan ayıran boynuzları bulunur.Bu kolları kullanmayı öğrendikten sonra; artık onları kimse durdurmamakta; etraf –abartmıyorum- resmen kan gölüne dönmektedir.

Daha animenin ilk saniyesinde nasıl bir kan tasvirinden bahsetmeye çalıştığımı anlayabilirsiniz.Açıkça bir rahatsızlık duymasam da bu kadar yalın ve bolca verilmesi bana bile fazla geldi.Kollar, bacaklar havada uçuşuyor ve kopan parçalar en net haliyle gösteriliyor.Yani, “kırmızının” hakim olduğu bir anime +18 ifadesiyle bir arada düşünülebilir.Sadece şiddet kısmını demiyorum arada sırada ortada çıplak bir şekilde dolaşan hanım kızlarda görebilirsiniz.Bu karanlık ifadelere sahip olmasının yanında, aslında izleyeni etkileyen o çekici yanını ve dramatik havasını da inkar edemeyeceğim.Zira bazı yerlerinde ekrana üzücü gözlerle bakabilir, bazı karakterlerden ölesiye nefret edebilir ve içinizde yükselen öfkeye hakim olamayabilirsiniz..

Asıl tehlikeli olanın insan mı yoksa bu tür mü olduğu sorusunu animenin esas konusu olarak belirlemişler bence.Bu tür; acımadan insan öldürebilir ama insanlar onları bu şekilde yaşamaya mahkum etmiyor mu demeye getirilmiş çoğu yerde.Bu görüşe katılmakla birlikte; sadece insanları suçlu da görmediğimi söylemek isterim.Elfen Lied; bolca kan, şiddet, masum çıplaklık denen hentaiden uzak bir görsellik; insanın kendisinden farklı olana karşı gösterdiği acımasızlık, dram derken ortaya büyük bir çoğunluğun sevdiği ama benim kararsız kaldığım bir yapım..Bu arada inkar edemeyeceğim bir gerçek, müzikleri çok güzel..
dek_ort
dek_ort

http://ofori.wordpress.com/